• DĚKUJI ZA POCHOPENÍ...

Tam, kde vládne vzhled 1/2

28. července 2014 v 12:35 | Amanda |  Jak šly myšlenky...
Zdravím vás,
po nějaké době opět přicházím s dalším článkem. Konečně se bude týkat toho, kvůli čemu byl tento blog založen, a to knih.


Stalo se vám někdy, že vás kniha upoutala, ale jakmile jste si přečetli anotaci, ten dojem byl ta tam?

Mě se to teď stává často a to více než bych chtěla. Máme tady samozřejmě typické klišé: ,,Nesuď knihu podle vazby", ale co když se ta vazba to jediné, co na knize za něco stojí?

Dále následuje seznam knih, které jsem vybrala pouze na základě obálek. nikoliv děje nebo příběhu. Pod obálkou bude vždy anotace a potom nějaký můj kec k tomu, proč se mi líbí, jestli si jí po anotaci mám chuť ještě přečíst apod.
Anotace:

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona.
Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunku.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.

***

Z mého pohledu:
Já když jsem tu knížku viděla, tak prostě oči dokořán a "wow". Ta obálka je nádherná co si budem povídat, ale pak jsem si teda přečetla anotaci a mé nadšení pominulo.
Proč? Hned první věc, co jsem hned věděla, že se mi nebude úplně zamlouvat, je pojmenovat hlavní hrdinku America, ale to by nebylo tak nejhorší. Jak si někdo může dovolit mi po tak úžasných iluzích z prvních 4 vět navázat tak stupidně a udělat mi z toho zase nějaký šílený zaláskovaný román zkřízený s dystopiským nádechem? Proč???

Stává se mám někdy, že když vidíte obálku, tak si k ní hned vytvoříte příběh? U této knihy se mi to stalo. Můžu na to napsat fanfiction aniž bych to četla?
Anotace:

Nikdy nesmíš plakat... Sedmnáctiletá Eureka od své milované matky ví, že její slzy mají sílu obnovit dávno ztracený kontinent Atlantidu. Nesmí nikdy uronit ani slzu! Při podivné nehodě její matka nečekaně umírá a Eureka pomalu ztrácí chuť do života. Potkává Andera, chlapce jehož oči jsou tyrkysové jako hlubiny oceánu, a který jí varuje před hrozícím smrtelným nebezpečím. Následně Eureka odhaluje starověký a děsivý příběh nešťastné dívky... Strhující milostná epická sága plná ničivých tajemství a temné magie... ve světě, kde vlny potopy mohou každou chvíli spláchnout všechno, co je nám drahé.

***

Z mého pohledu:
Stejný případ jako Selekce. Obálka je krásná, navíc je ten nápis ošmatávací*. Ta anotace není špatná, kdyby na konci nebylo shrhující miostná sága, proč? To už si dnešní autoři neumí vymyslet jinou zápletku než lásku???
Navíc jsem si teda s tou knížkou chvíli poseděla v knihupectví, a jestli jsem pochopila správně, tak se to odehrává v našem světě (nebo teda určitá její část). A přitom by to bylo tak krásné fantasy...(povzdechnutí)

*prostě jak přesto přejedete prstem a vy nahmatáte jednotlivé písmenka
Anotace:

Patnáct let čekala Linda Ainsleyová, až ji předvolají ke kouzlobraní. Až se konečně stane dospělou a začne se připravovat na svoje budoucí povolání. Počítala s tím, že jí po odebrání kouzelné síly bude přidělena nějaká menší úloha v zaběhnutém, pevně daném řádu města, které od okolní krajiny odděluje energetická zeď. Myslela si, že bude pomáhat zajistit a udržet útočiště lidí, kteří jako jediní přežili hrozivou válku, že se stane kolečkem v dobře promazaném stroji. Ani ve snu ji nenapadlo, že by její úloha měla spočívat v tom, že bude napájet celé město svou energií. Patnáct let Linda Ainsleyová věřila lži. A najednou zjišťuje, že jí nezbývá nic jiného než utéct do nebezpečného a neznámého světa za zdí, nebo přijmout osud, který je snad ještě horší než smrt

***

Z mého pohledu:
Myslím, že už nemá smysl se rozplývat nad obálkami, když jsem nahoře už zmínila, že jsem knihy vybírala podle vzhledu. Už pod pohledu příběh se znaky dystopie, ale když na to s odstupem času koukám, nevypadá to špatně.
Anotace:

Zjistit, že jste částečně anděl, není zrovna běžná rutina ani procházka růžovým sadem, zvlášť když víte, že máte naplnit na Zemi poslání, že máte úkol, který byl svěřen jedině a právě vám, ale nikdo vám neřekne, jaký ten úkol přesně je. Nicméně Clara, hlavní hrdinka trilogie Nadpozemská, se s tím statečně pere. Dokonce se snaží zjistit, kdo je ten pohledný kluk, kterého vídá ve svých snech a který zjevně nějak patří k jejímu poslání. Má ho zachránit? Je tohle smyslem jejího života?

Nadpozemská je příběhem nejen o andělích, ale zejména o lásce, přátelství, osudu a volbách, které někdy musíme učinit, aniž bychom chtěli.

***


Z mého pohledu:
Ony se tak celkově rozšířili zkříženiny, polobohové, půlelfové, lidé zkřížení s troly, kouzelníky a draky. Já osobně se zrovna v andělích moc nevyžívám. Četla jsem akorát Pád...no a nebyla jsem z toho zrovna moc unesená. Knížek je hodně, napadá mě Zavržený, Andělé (jak je na obálce ten svalnatý okřídlený hezoun, vrrr :3 :D) a spoustu dalšíh, tak jako tak jsem se k tomu ještě neodhodlala, tak jako moc nemusím upíry, tak podobně se vyhýbám andělům.
Anotace:

Fantasy příběh o nezdolné vůli přežít. Příběh, který vás chytne a nepustí až do poslední stránky.
Nadpřirozený thriller se odehrává v novodobé Anglii, kde mezi lidmi žijí v utajení černí-zlí a bílí-hodní čarodějové. Obě frakce rozděluje silná nenávist a spojuje jedna jediná věc - strach z chlapce, který pochází z obou stran.
Patnáctiletý Nathan je synem smíšeného čarodějnického páru a ostatními čaroději vězněn a mučen. Chlapec musí ze svého žaláře uprchnout před svými šestnáctými narozeninami a najít svého otce, nejsilnějšího a nejkrutějšího černého čaroděje na světě, jinak zemře. Zvládne svůj nelehký úkol přesto, že nemůže nikomu věřit? Ani dívce, kterou miluje?

***

Z mého pohledu:
A teď schválně, kdo z vás si všiml, že to červené na bálce je profil tváře? Poté, co jsem to v tom taky začala vidět se mi ta obálka až tak nelíbí, ale nevypadá to špatně...Anotace:

Učit se tančit, vyšívat a jak být hezká? To není nic pro princeznu Elenu. Chce bojovat po boku bratrů a prožívat velká dobrodružství. Ani se nenaděje a její sen se začne stávat skutečností. Osudové setkání s rudým drakem Ašrakem změní malé princezně život. Musí opustit svůj domov a odjet k elfům do kouzelného lesa, kde se má naučit ovládat a hlavně skrývat magii, která jí koluje v žilách. Nejde však o žádnou prestižní školu pro mladé dámy...Dokáže Elena čelit všem změnám a nástrahám osudu, které na ni čekají? S pomocí mladého draka Charlika a svérázného přítele Michaela na to nebude sama. Bude to však stačit? Nepůjde totiž jen o ni, ale o budoucnost celého světa!

***

Z mého pohledu:
Já si nemůžu pomoct, ale zvrhlých princezen je vždycky strašně moc. Každá princezna si přeje být svobodná (že ano Maddie?) a každé venkovské děvče si přeje být princeznou, jaká ironie...

To ale nic nemění na tom, že by tento příběh nemohl být zajímavý.

Anotace:

"Milá Ty,

tělo, které nosíš, patřívalo mně."


Myfanwy Thomasová se probouzí uprostřed jakéhosi londýnského parku, obklopena mrtvými těly, které mají na rukou gumové rukavice, a nemá ani tušení, kdo je a co tady dělá. Jediným vodítkem je jí dopis, který drží v ruce. Pokud má odhalit svou identitu a zjistit, kdo jí usiluje o život, nezbývá jí než se řídit pokyny, které jí zanechalo její dřívější Já.

Ty ji zavedou do Šachovnicové skupiny, supertajné britské agentury pro boj s nadpřirozenými hrozbami, v níž zastává vysoké postavení věže.

Začíná hra o život, hra, během níž se Myfanwy setká s bytostí ve čtyřech různých tělech, se ženou, která prochází lidskými sny, i s děsivými Roubovači.

To vše a mnohem víc můžete ve svižně a vtipně napsaném literárním debutu Daniela O'Malleye najít i vy.

***

Z mého pohledu:
Ta obálka je prostě luxusní, je jiná než všechny ostatní, co jsem tady uvedla, ale já mám roztodivný vkus. Nehledě na to, že jsem docela fanynka šachu. Obálku jsem poprvé viděla u Ilon-ky** na blogu v menu. Hned jsem si na to vygooglila anotaci a byla jsem snad ještě víc zklamanější než ze Selekce. Já jsem přesně nevěděla co čekat, ale tohle to asi nebylo...
Anotace:

Catalina žije poklidným životem u starého malíře map. Učí se u něj jeho krásnému řemeslu.
Jednoho dne připluje do města létající galeona Medúza a z ní vystoupí zlověstné postavy v maskách harlekýnů. Catalinin život se v ten okamžik od základu změní. Harlekýni slídí po městě a šíří kolem sebe chlad, temnotu a strach. Mají jediný úkol: zmocnit se Cataliny a dostat ji na stranu zla. Catalina utíká a s překvapením zjišťuje, že je obdařena prastarými a mocnými čarodějnými schopnosti, které už nikdo jiný neovládá.
Dokáže Catalina utéct před temnými postavami a zůstat na straně dobra? Nebude to snadné. Své čarodějné schopnosti teprve objevila a její nepřátelé jsou vždycky krok před ní…

První díl napínavé fantasy trilogie!

***

Z mého pohledu:
A ná té druhé obálce je had ♥ ...Obálka se mi líbí, můžou za to hlavně ty peříčka. Ale po přečtení anotace jsem se opět nedozvěděla nic světoborného, další vyvolená, další mocné schopnosti, další boje mezi dobrem a zlem..copak neumí někdo vymyslet něco nového? A když už někdo něco napíše, tak mu to odmítají vydat, protože si radši vydají to staré klišé, které mělo kdysi úspěch...
Jako poslední jsem vybrala tuto sérii.

Pokud vím, tak to nikdo u nás ještě nevydal, ale jak to tak bývá, naši si udělají vlastní obálky a je fakt strašně málo případů, kdy se mi líbí naše obálky víc než původní...

A pokud by někoho nepřesvědčily obálky (o čemž dost pochybuji), tak anotace je volně dostupná na wikipedii, ale já jsem neměla to srdce si ničit si iluze čtením anotací.

Překlad knih:


Takže, to je asi vše...

Jaký z toho máte pocit? Kolik knih jste četli a jaký na ně máte názor? Odpovídá moje úvodní věta, že opravdu je někdy obálka lepší než obsah?

Popřídadně mi do komentářů můžete hodit odkaz na váš blog s recenzí. :)

Vaše Amanda
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 28. července 2014 v 12:51 | Reagovat

U většiny máš pravdu, obálky jsou úchvatné, ale anotace dost na prd. Ale zase potom děj nemusí být až tak špatný jako například u Hra věží, nebo Ptačího zpěvu, kde jsou knížky i přes horší anotaci dobré. Ani podle anotace se někdy nedá vybírat, ale taky jde o to, co čtenáře baví a tak dále. Ale je to hezký nápad tohle udělat a doufám, že se to tu bude objevovat častěji, protože je to zajímavý projekt. :-)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 28. července 2014 v 14:35 | Reagovat

Je to originální nápad to takhle popsat. Ale ne vždy i anotace dá zapravdu celému příběhu, protože třeba Hra věží mě taky podle anotace nezaujala, ale knížka je opravdu skvělá, a to stejný třeba i u Ptačího zpěvu. :-)

A promiň, že ruším, ale chtěla jsem ti říct, že pokud mě máš někde zapsanou, tak si prosím změň adresu z myfantasyworld-myparadise.blogspot.cz na http://knihy-v-srdcich.blogspot.cz
-Ilona Doležalová (Ilon-ká**)

3 Majkelina Majkelina | 28. července 2014 v 16:06 | Reagovat

Ahojky :)
Zajímavý článek. O všech těhle knížkách vím, ale ani jednu jsem nečetla. Hrozně se mi líbí Selekce (tedy podle obálky) a možná že bych si ji i přečetla. A obálky té poslední série jsou prostě dokonalé. Obzvlášť druhé dva díly. :D )
Majkelina :)

4 Laura Laura | Web | 28. července 2014 v 19:22 | Reagovat

Obálky knih, které jsi v tomto článku zmínila jsou naprosto úchvatné. ;)
Z toho co jsi vybrala jsem četla Ptačí zpěv (nijak zvlášť mě to neoslovilo, další dystopie v řadě) a Nadpozemskou (líbil se mi nápad poloandělů). Chtěla bych si přečíst Half Bad, i když jak jsem se dívala, tak jsou na to záporné názory a recenze a poslední zmíněnou sérii, pokud ji někdy vydají s originálními obálkami, doufejme že bude lepší než Město padlých andělů nebo jak se ty další díly její série jmenují.
Doufám že v takových zajímavých článcích budeš pokračovat :)

5 Eamane Eamane | Web | 29. července 2014 v 21:27 | Reagovat

Obálky, které v článku zmiňuješ jsou opravdu úchvatné. Hned u první knihy mě také zarazilo jméno America, ale i tak bych si knihu ráda přečetla :D ...
Už u mnoha knih jsem se setkala s tím, že je anotace špatná, nic nevystihuje a příběh je pak úplně o něčem jiném. Ale já to mám tak, že mě anotace od čtení knihy málo kdy odradí.

Když si vezmu třeba poslední čarodějku. Je fakt, že to není světoborná kniha, ale líbila se mi a po jejím dočtení mě i trochu mrazilo. Klidně i Dračí oči - Kniha byla slabší, ale myslím, že bych ji klidně dala šanci ještě jednou ...

Tohle je ošemetné téma :)

6 Eamane Eamane | Web | 29. července 2014 v 21:28 | Reagovat

Obálky, které v článku zmiňuješ jsou opravdu úchvatné. Hned u první knihy mě také zarazilo jméno America, ale i tak bych si knihu ráda přečetla :D ...
Už u mnoha knih jsem se setkala s tím, že je anotace špatná, nic nevystihuje a příběh je pak úplně o něčem jiném. Ale já to mám tak, že mě anotace od čtení knihy málo kdy odradí.

Když si vezmu třeba poslední čarodějku. Je fakt, že to není světoborná kniha, ale líbila se mi a po jejím dočtení mě i trochu mrazilo. Klidně i Dračí oči - Kniha byla slabší, ale myslím, že bych ji klidně dala šanci ještě jednou ...

Tohle je ošemetné téma :) ...

7 Eamane Eamane | Web | 29. července 2014 v 21:28 | Reagovat

[6]: Promiň, že je to tu dvakrát :) Ale nějak mi to blbne :/

8 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 30. července 2014 v 9:39 | Reagovat

Ty poslední obálky jsou fakt nádherný :-)
Líbí se mi ještě nadpozemská, slza a selekce...

některé obálky jsou fakt nádherný...

Tak se mi zdá, že už máš plné zuby romantiky a lásky :-D

Taky jsem to tak chvíli měla (já, romantik každým coulem)... prostě jsem nečetla, dala jsem si pauzu, četla jsem povinnou četbu, fantasy a krimi - a jak ráda jsem se vrátila k romantice.

Ale je pravda, že když čteš jen jeden žánr a pořád, brzy toho máš plné zuby :-))

Co čteš teď? :-D

9 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 30. července 2014 v 10:33 | Reagovat

Zajímavý článek :). Knihy opravdu mají krásné obálky! O hodně z nich jsem slyšela a četla jsem z nich akorát Nadpozemskou, která se mi líbila. Tady je recenze:
http://karolina-kahounova.blog.cz/1407/recenze-napozemska
Docela si brousím zuby na Ptačí zpěv, který si chci přečíst už hodně dlouho - jako první mě upoutala obálka, obsah nevypadá zrovna špatně a četla jsem nějaké kladné ohlasy... :D Když jsem poprvé viděla obálku Slzy, velice mě tato kniha zaujala. Podle anotace by mohla být zajímavá, ale přesto z ní mám takové zmatené pocity...
Mně se stalo, že anotace knihy nevypadala nic moc, ale co je "uvnitř" (:D) se mi líbilo. Obálku Selekce a jejích dalších dílů jsem už na internetu viděla mnohokrát... podle anotace ale nevím...
Občas nás může odradit anotace, ale samotná kniha může být dobrá :)

10 Amanda Amanda | Web | 30. července 2014 v 11:13 | Reagovat

[8]: No, já romantické knížky moc nemusím obecně, ale teď to ve mě utvrdilo to dystopické období.

Ale měla jsem takovou vizi, že až přečtu co mám v plánu, tak bych všechny tyto knížky přečetla a třeba potom o Vánocích udělala porovnání, jaký názor mám na knihu po přečtení...ale to je ve hvězdách :-?

Já momentálně čtu Bohy olympu...pořád a stále

11 Kate Kate | E-mail | Web | 30. července 2014 v 17:02 | Reagovat

Selekce je fakt nádherná. :)

Obálku u Slzy už jsem několikrát viděla, a vždycky mám pusu dokořán. Je prostě nádherná, a ano, na ni jde vymyslet příběh. :) A ohledne tvého pohledu... máme stejný, ale myslím, že se to potom přesune jinam. .) Teda, doufám v to. :D

Ptačí zpěv bych si chtěla přečíst. :)

Nadpozemská... :) Mám dojem, že už jsem o tom slyšela, a mě Andělé nevadí. :D

Obálky Napůl zlý a Hry věží mě nijak neuchvátily. První mi přijde chaotická, a druhá je na mě moc zvláštní. A Dračí oči... Znám i hezčí, ale není špatná. :)

První dva díly trilogie mají úžasné obálky, jsem zvědavá na třetí díl Poslední čarodějky. Ano, stále to staré kišé, ale i tak bych si knihu jednou ráda pečetla. ;)

A ta poslední série - tu bych si ráda přečetlas. Nástroje smrti od stejné autorky se mi líbily, a jsem zvědavá na její další tvorbu. :) Ale na počítači se mi to číst nechce - od té doby, co mám čtečku, jsem zmlsala. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama